» Uutiset » Ammatillisen koulutuksen opiskelijat: työelämässä pysyminen edellyttää jatkuvaa kouluttautumista

Ammatillisen koulutuksen opiskelijat: työelämässä pysyminen edellyttää jatkuvaa kouluttautumista

Tänään julkaistun Amisbarometrin mukaan yli puolet ammatillisen koulutuksen opiskelijoista on valmis muuttamaan toiselle paikkakunnalle töiden perässä. Lähes 60 % vastanneista katsoo, että työelämässä pysyminen edellyttää jatkuvaa kouluttautumista.

– Opiskelijoiden vastauksissa korostui, miten merkittävänä he näkivät työssä sen, että on mielekästä työtä ja että tuntee tekevänsä jotain tärkeää, sanoo Sivistystyönantajien asiantuntija Jussi-Pekka Rode.

– Vastauksissa ilmeni myös, että vastanneiden mielestä työelämässä menestymissä oma asenne ja osaaminen on erittäin tärkeää, toteaa Rode.

Vuoden 2019 Amisbarometriin osallistui 9584 ammatillisen toisen asteen opiskelijaa. Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto – SAKKI ry toteuttaa kyselyn joka toinen vuosi. Ensimmäisen kerran kysely tehtiin vuonna 2015.

Amisbarometri löytyy tästä.

Lisätietoja,

Jussi-Pekka Rode p.040 168 6836

Elinkeinopoliittinen asiantuntija, Sivista

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Paula Tuovinen: Julkisesti rahoitettu tutkimus vapaaksi maksumuureista

Lue lisää...

Tieteen vapaus on heikentynyt Suomessa – eduskuntavaaleissa valitaan suunta 

Lue lisää...

Freedom of Research Has Declined in Finland – The Parliamentary Elections Will Shape Its Future

Lue lisää...

Hallituksen esitys taiteen perusopetuslaista​

Lue lisää...

Yrittäjyyskasvatuksen ja talousosaamisen linjaukset​

Lue lisää...