» Uutiset » Kuopion suru-uutinen järkyttää koko koulutuskenttää

Kuopion suru-uutinen järkyttää koko koulutuskenttää

Sivistystyönantajien toimitusjohtaja Teemu Hassinen on surullinen ja järkyttynyt kuopiolaisen ammattiopiston tiloissa sattuneesta väkivaltatapauksesta. Hassinen esittää tukensa ja osanottonsa teon uhreille, heidän omaisilleen ja läheisilleen.

Itä-Suomen poliisin mukaan Kuopion väkivaltateossa on menehtynyt yksi henkilö. Lisäksi useampi henkilö on loukkaantunut, osa heistä vakavasti.

– Haluan välittää syvimmät osanottoni kaikille, joita tämä teko on koskettanut. On selvää, että oppilaitosten turvallisuustilanne tulee julkiseen keskusteluun. Meidän on yhdessä pidettävä huolta siitä, että vastaava väkivalta ei pääse enää toistumaan, Hassinen toteaa.

Hassisen mukaan turvallisuus oppilaitoksissa on erittäin keskeinen periaate ja taito, jota tulee vaalia. Kaikilla on oikeus turvalliseen koulu- ja työpäivään.

Lisätietoja,
Teemu Hassinen p.050 5627004
Toimitusjohtaja, Sivista

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Korkeakouluvision suunta oikea – koulutus- ja osaamistason nosto vaatii painavampia toimia

Lue lisää...

Ammattikorkeakouluille kymmenes lakkovaroitus

Lue lisää...

Perusopetuslain muuttaminen (osaamistakuu)​ 

Lue lisää...

Korkeakoulutuksen ja tutkimuksen visio​ 2040

Lue lisää...

Palkkatiedustelu: Vakinaisten työsuhteiden määrä kasvanut yksityisellä opetusalalla

Lue lisää...

OAJ tuomittiin sakkoihin laittomista lakonuhista

Lue lisää...

Sivistan viestit kehysriiheen: Osaaminen on Suomen kasvun ja kriisinkestävyyden perusta

Lue lisää...

Ammattikorkeakoulujen työriidan sovittelu jatkuu

Lue lisää...

Opintosetelikokeilu luo mahdollisuuksia nuorille – koulutustason nosto edellyttää useita rinnakkaisia toimia

Lue lisää...

Yliopistolain ja ammattikorkeakoululain väliaikainen muuttaminen (opintosetelikokeilu)

Lue lisää...