» Uutiset » Sivistalle uusia ammattikorkeakoulujäseniä

Sivistalle uusia ammattikorkeakoulujäseniä

Sivistystyönantajien hallitus on hyväksynyt kuluvan vuoden aikana uusia ammattikorkeakoulujäseniä. 1.1.2020 alkaen uusiksi jäseniksi on hyväksytty Hämeen ammattikorkeakoulu HAMK, Karelia-ammattikorkeakoulu, Savonia-ammattikorkeakoulu ja Tampereen ammattikorkeakoulu TAMK.

– Ammattikorkeakoulut ovat suomalaisen koulutuksen, sivistyksen ja innovaatiotoiminnan merkittäviä toimijoita, joilla on vahva yhteiskunnallinen rooli ja aktiivista yhteistyötä elinkeinoelämän kanssa, sanoo Sivistan toimitusjohtaja Teemu Hassinen.

– Olemme erittäin tyytyväisiä saadessamme vahvistettua ammattikorkeakoulujen edustusta ja teemme kaikkemme taataksemme vanhoille ja uusille jäsenille laadukkaan ja laaja-alaisen edunvalvonnan Hassinen jatkaa.

Uusien ammattikorkeakoulujäsenten myötä Sivistalla on jäseninään 17 Suomen 23:sta ammattikorkeakoulusta.

Lisätietoja,
Teemu Hassinen p. 050 562 7004
Toimitusjohtaja, Sivista

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Yliopistojen työehtosopimus voimassa sopimuskauden loppuun saakka

Lue lisää...

Sivista kannattaa joustavampia tapoja suorittaa oppivelvollisuutta

Lue lisää...

​Oppivelvollisuuslain muuttamisesta​

Lue lisää...

Kansalaisilla on oikeus lukea rahoittamansa tutkimus

Lue lisää...

Mercuriassa työnantajayhteistyö on strategista kehittämistä

Lue lisää...