» Uutiset » Suomalaiset ovat kiinnostuneita tieteestä ja luottavat korkeakouluihin

Suomalaiset ovat kiinnostuneita tieteestä ja luottavat korkeakouluihin

Suomalaiset luottavat edelleen vahvasti tieteeseen ja korkeakouluihin, käy ilmi tuoreesta tiedebarometrista.

Noin 75 % vastaajista kertoo kokevansa hyvin tai melko suurta luottamusta yliopistoihin ja ammattikorkeakouluihin. Myös tieteeseen ja tiedeyhteisöön laajemmin luotetaan vahvasti. Luottamus on noussut trendinomaisesti vuodesta 2001.

Tiede myös kiinnostaa suomalaisia. 68 % vastaajista on hyvin tai melko kiinnostunut tieteen ja tutkimuksen aihepiirien uutisista. Eniten kiinnostavat lääketiede, yleinen tieteen kehitys sekä ympäristön tilaa koskeva tutkimustieto.

Huolenaiheista kärkeen nousee tutkimusrahoituksen riittävyys. Ainoastaan 9 % vastaajista kokee rahoituksen olevat erittäin tai melko hyvällä tasolla. Sama huoli heijastuu suomalaisen tieteen tuleviin kehitysnäkymiin, joita pitää erittäin tai melko hyvänä vain 29 % vastaajista.

Tiedebarometri on Tieteen tiedotus ry:n kolmen vuoden välein teettämä otantaan perustuva selvitys suomalaisten suhtautumisesta tieteeseen ja tieteellis-tekniseen kehitykseen. Vuoden 2016 barometri perustuu 1056 vastaukseen.

Tiedebarometri 2016: http://www.tieteentiedotus.fi/files/Tiedebarometri_2016.pdf

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Yksityiset päiväkodit tasapainoilevat kustannusten ja kasvavien odotusten ristipaineessa

Lue lisää...
Äiti lapsen kanssa leikkikentällä

Yksityiselle varhaiskasvatusalalle uusi työehtosopimus 

Lue lisää...

Yksityisellä varhaiskasvatusalalla saavutettu neuvottelutulos uudesta työehtosopimuksesta

Lue lisää...