» Tiedotteet » Uusi lakkovaroitus yliopistoille

Uusi lakkovaroitus yliopistoille

20.02.2018

Palkansaajajärjestöt Pardia, JHL ja JUKO ovat tänään 20.2.2018 antaneet uuden lakkovaroituksen. Uuden työtaistelun kohteena ovat Aalto-yliopisto, Svenska Handelshögskolan, Taideyliopisto, Tampereen teknillinen yliopisto, Vaasan yliopisto sekä Tampereen yliopisto. Lakon on ilmoitettu alkavan 7.3. klo 00.00 ja päättyvän 7.3. klo 24.00

Yliopistojen yleisen työehtosopimuksen uusista ehdoista on perjantaista 16.2.2018 alkaen keskusteltu sovittelija Janne Metsämäen johdolla. Sivistystyönantajat on erittäin pettynyt palkansaajapuolen tässä vaiheessa antamaan uuteen lakkovaroitukseen. Nyt pitäisi pysytä keskustelemaan rakentavasti ratkaisun löytämisestä eikä keskittyä työtaisteluiden laajentamiseen.

Keskeiset neuvotteluissa olleet asiat koskevat palkankorotusten tasoa sekä tiettyjä työnantajalle ja palkansaajapuolelle tärkeitä tekstikysymyksiä. Näiden osalta keskusteluja jatketaan tänään 20.2. klo 13.30 sovittelijan johdolla.

Lisätietoja,

Anne Somer p. 050 345 2134
Työmarkkinajohtaja, Sivistystyönantajat

Teemu Hassinen p. 050 562 7004
Toimitusjohtaja, Sivistystyönantajat

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Viisi ratkaisua ammatillisen koulutuksen kehittämiseksi

Lue lisää...

Harjoittelukoulujen työaika- ja palkkaustyöryhmässä saavutettiin neuvottelutulos

Lue lisää...

Ammattikorkeakoulujen työriidan sovittelua jatkettu

Lue lisää...

Koulujen ja oppilaitosten loma-ajat​

Lue lisää...

Kolmansien maiden kansalaisten maahantulo tutkimuksen ja opiskelun perusteella​ 

Lue lisää...