» Tiedotteet » Ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten opetushenkilöstöä koskeva neuvottelutulos hyväksytty

Ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten opetushenkilöstöä koskeva neuvottelutulos hyväksytty

Ihmisiä kaupungin vilinässä

Ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten opetushenkilöstön sopimuspöydässä saavutettiin 15.8. neuvottelutulos. Tulos on hyväksytty tänään 21.8. Sivistan ja OAJ:n hallinnoissa.  

Ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten opetushenkilöstöä koskevat neuvottelut alkoivat helmikuussa 2024. Yksityisen opetusalan hankalan neuvottelutilanteen vuoksi ei neuvottelutulosta ollut mahdollista saada aikaisemmin. Neuvotteluosapuolet Sivista ja OAJ pääsivät sopuun työehtosopimusmääräysten uudistamisesta viime viikon torstaina. 

Neuvottelutulos on hyväksytty tänään Sivistan ja OAJ:n hallinnoissa. Ratkaisu on kolmivuotinen siten, että opetushenkilöstön palkkoja tarkistetaan 1.9. alkaen 2,5 prosentin yleiskorotuksella ja tämän lisäksi ratkaisu sisältää 0,4 prosentin paikallisen erän samasta ajankohdasta alkaen. Kaksi muuta vuotta muodostuvat niin sanotun Verrokkialakirjauksen perusteella. 

– Ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten opetushenkilöstön palkkaratkaisu jäi hankalaan väliin yksityisen opetusalan neuvottelujen kanssa, minkä vuoksi ratkaisun saaminen viivästyi. Nyt alkava kolmen vuoden mittainen sopimuskausi mahdollistaa, että osapuolet voivat arvioida myös työehtosopimuksen kehittämistarpeita jatkuvan neuvottelun periaatteiden mukaisesti, sanoo Sivistan johtava työmarkkina-asiantuntija Tari Aho. 

 Opetushenkilöstöä koskevat työehtosopimuksien määräykset ovat voimassa ammatillisissa aikuiskoulutuskeskuksissa 31.3.2027. 

Työehtosopimusratkaisut ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten hallinto- ja tukipalveluhenkilöstölle saavutettiin toukokuussa 2024.  

 

Lisätietoja: 

  • Tari Aho,  p. 0400 339224 
    Johtava työmarkkina-asiantuntija, Sivista

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Ammattikorkeakoululle uusi lakkovaroitus

Lue lisää...

Ammattikorkeakouluille kymmenes lakkovaroitus

Lue lisää...

OAJ tuomittiin sakkoihin laittomista lakonuhista

Lue lisää...

Ammattikorkeakoulujen työriidan sovittelu jatkuu

Lue lisää...

Ammattikorkeakouluille kaksi uutta lakkovaroitusta

Lue lisää...

 OAJ:lta lakkovaroitus, kohteena Jyväskylän ammattikorkeakoulu

Lue lisää...