Uutishuone
Yliopistoille uusi lakkovaroitus – kohteena Helsingin ja Turun yliopistot
Yliopistojen työriidan sovittelu on ollut käynnissä 24. huhtikuuta lähtien. Palkansaajia edustavat JUKO, Pro ja JHL antoivat uuden lakkovaroituksen tänään 12. toukokuuta koskien Helsingin ja Turun yliopistoa. Sovittelua jatketaan tänään 12. toukokuuta.
Liitot ovat ilmoittaneet, että vuorokauden kestävä lakko alkaa 27. toukokuuta kello 00.01 ja päättyy kello 23.59.
– Olemme erittäin pettyneitä tilanteeseen erityisesti siksi, että olemme sovittelun kriittisessä vaiheessa, sanoo Sivistan työmarkkinajohtaja Hanne Salonen.
Helsingin yliopistossa on yli 30 000 ja Turun yliopistossa yli 22 000 opiskelijaa. Lakko koskee JUKO:n, Pro:n ja JHL:n jäseniä, jotka työskentelevät näissä yliopistoissa. Helsingin ja Turun yliopistoissa työskentelee yli 12 000 henkilöä.
- JUKO, Pro ja JHL antoivat lakkovaroituksen koskien Helsingin ja Turun yliopistoa maanantain 12. toukokuuta.
- Yliopistojen työehtokiistan sovittelu alkoi torstaina 24. huhtikuuta valtakunnansovittelija Anu Sajavaaran johdolla.
- JUKO, Pro ja JHL katkaisivat neuvottelut ja antoivat lakkovaroituksen 22. huhtikuuta koskien Tampereen yliopistoa. Lakko toteutui Tampereen yliopistossa 7. toukokuuta.
- Neuvottelut yliopistojen työehtosopimuksesta käynnistyivät 4. helmikuuta 2025.
- Suomessa on 13 yliopistoa, joissa työskentelee yhteensä 35 000 työntekijää.
- Palkansaajia neuvotteluissa edustavat Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ry, Ammattiliitto Pro ry sekä Julkisen ja hyvinvointialojen liitto JHL ry. Työnantajapuolta edustaa Sivistysala ry.
Lisää faktoja yliopistojen työriidasta.
Lisätietoja:
- Hanne Salonen, työmarkkinajohtaja, Sivista
p. 040 520 4877 (yhteydenotot tekstiviestitse)








