» Uutiset » Yksityisen opetusalan ja ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöä koskevat työehtosopimusneuvottelut käynnistyivät

Yksityisen opetusalan ja ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöä koskevat työehtosopimusneuvottelut käynnistyivät

One teenage girl going up the stairs in motion blur and shadows of people following , on huge public outdoor stairway

Yksityisen opetusalan ja ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöä koskevat työehtosopimusneuvottelut käynnistyivät 17. helmikuuta. Molemmat työehtosopimukset ovat voimassa 31.3.2026 saakka. 

Palkansaajia neuvotteluissa edustavat Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry. ja Ammattiliitto Jyty ry. Työnantajapuolta edustaa Sivistysala ry.  

Kyseessä ovat ensimmäiset ainoastaan hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöä käsittelevät työehtosopimusneuvottelut yksityisellä opetusalalla ja ammatillisissa aikuiskoulutuskeskuksissa sen jälkeen, kun edellä mainituilla sopimusaloilla päädyttiin erillisiin, henkilöstöryhmäkohtaisiin työehtosopimuksiin (opetushenkilöstö ja hallinto- ja tukipalveluhenkilöstö) vuonna 2024. Opetushenkilöstöä koskeva työehtosopimus on voimassa 31.3.2027 saakka. 
 

Lisätietoja: 

  • Ronja Granberg, työmarkkina-asiantuntija
    etunimi.sukunimi(at)sivista.fi 

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvottelut käynnistyivät

Lue lisää...
Äiti lapsen kanssa leikkikentällä

Yksityiselle varhaiskasvatusalalle uusi työehtosopimus 

Lue lisää...

Yksityisellä varhaiskasvatusalalla saavutettu neuvottelutulos uudesta työehtosopimuksesta

Lue lisää...

Yksityisen varhaiskasvatusalan työehtosopimusneuvotteluissa ei vielä ratkaisua

Lue lisää...
Susanna Niinistö-Sivuranta nojaa kaidetta vasten.

Susanna Niinistö-Sivuranta: Yhteistyöllä laadukasta varhaiskasvatusta

Lue lisää...

University labour dispute resolved

Lue lisää...

Yliopistojen sovintoehdotus hyväksytty 

Lue lisää...