Uutishuone
Ammattikorkeakoulujen tavoitteena on oikeudenmukainen palkkausjärjestelmä, jossa jokainen opettaja voi vaikuttaa omaan palkkaansa
Ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvottelut ovat umpikujassa, kirjoittavat OAJ:n aktiivit (Aamulehti 2.9.), mutta faktat eivät ole kohdillaan.
Päinvastoin kuin tekstissä esitetään, Sivista on tehnyt useita esityksiä ja tullut vastaan, mutta OAJ on edelleen samassa asennossa kuin keväällä, ja esittää ratkaisuksi saatavuuslisäkysymykseen palkkojen harmonisointia ylöspäin. Ammattikorkeakoulujen opettajien palkat ovat nykyisellään 4500-6500 euroa ilman saatavuuslisää. Tekniikan ja liikenteen alan opettajien palkkaa nostaa automaattisesti lisäksi 750-1000 euron suuruinen saatavuuslisä.
OAJ:n esitys nostaisi ammattikorkeakoulujen palkkataulukot Suomen ennätykseen. Tähän pääosin julkisin varoin rahoitetuilla ammattikorkeakouluilla ei ole varaa.
Sivista ei ole esittänyt palkkojen laskemista ja olisi hyväksynyt toisen sovintoehdotuksen. Siinä kenenkään palkka ei olisi laskenut, kaikille olisi tullut korotuksia ja lopputuloksena olisi ollut reilu palkkausjärjestelmä. Ammattikorkeakoulujen tavoitteena on oikeudenmukainen palkkausjärjestelmä, jossa kaikkien opettajien palkka määräytyy samojen kriteerien pohjalta. Saatavuus voi olla yksi näistä kriteereistä, mutta siten, että se koskee kaikkia opettajia.
Kirjoittajat esittävät, että OAJ:n tavoitteena on oikeudenmukainen työehtosopimus. Mielestämme oikeudenmukainen ja reilu ei kuitenkaan tarkoita sitä, että kaikilla olisi sama palkka. Ammattikorkeakouluille on tärkeää, että henkilöstö on motivoitunutta ja kaikkia kohdellaan reilusti. Motivaatiota lisää se, kun palkkaukseen on mahdollista vaikuttaa omalla suoriutumisella.
Hanne Salonen
Työmarkkinajohtaja
Sivista
Jenni Järvelä
Toimitusjohtaja
Sivista
Kirjoitus on julkaistu Aamulehdessä mielipiteenä 4.9.2026.






