» Tiedotteet » VM:n kehysehdotus julki – Sivista vaatii koulutuksen erityissuojelua  

VM:n kehysehdotus julki – Sivista vaatii koulutuksen erityissuojelua  

Valtiovarainministeriö julkaisi tänään pohjan julkisen talouden suunnitelmaksi vuosille 2025-2028. Kehysehdotus toimii pohjana hallituksen neuvotteluille huhtikuun kehysriihessä. VM:n ehdotus ei sisällä ehdotuksia uusiksi säästötoimiksi, joita hallitus suunnittelee parhaillaan riihessä päätettäväksi. 

Kehysehdotuksessa mukana olevat hallitusohjelman säästöt näkyvät osaltaan siinä, että OKM:n pääluokan menot laskevat neljän vuoden aikana 249 miljoonalla eurolla. 

– Koulutussektori on osallistunut säästöihin omalta osaltaan. Lasten ja nuorten koulutuksesta säästäminen olisi haitallista sekä Suomen tulevaisuuden että hallituksen osaamis- ja työllisyystavoitteiden kannalta, sanoo Sivistan politiikan ja vaikuttamisen johtaja Heikki Kuutti Uusitalo. 

– Koulutuksen, tutkimuksen ja sivistyksen tulee olla jatkossakin hallituksen erityissuojelussa, kun uusia säästöjä etsitään, Uusitalo vaatii. 

Lisää aiheesta: Heikki Kuutti Uusitalo: Suomi ei edelleenkään pysy pinnalla ilman osaamista 

 

Lisätietoja: 

  • Heikki Kuutti Uusitalo p. 050 302 8246
    Johtaja, Sivista 

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Jussi-Pekka Rode: Ammatillisen leikkaukset sattuvat, mutta keneen ja kuinka paljon?

Lue lisää...

Analyysi: Koulutuksen erityissuojelu jatkui kehysriihessä 2024

Lue lisää...

Hallituksen kehysriihi: Sivistysala välttyi suurimmilta leikkauksilta

Lue lisää...

Koulutuksen rahoituksesta huolehdittava myös taloudellisesti vaikeina aikoina

Lue lisää...

Aleksi Sandroos: Vapaasta sivistystyöstä leikkaaminen ei helpota hallituksen murheita

Lue lisää...