Uutishuone
Annakaisa Tikkinen: Varhaiskasvatuksen palvelusetelilaissa on kyse lapsen edun toteutumisesta
Lapsen etu on varhaiskasvatuksen tärkein periaate. Varhaiskasvatuslaissa on oma pykälänsä, jonka mukaan varhaiskasvatusta suunniteltaessa, järjestettäessä tai tuotettaessa ja siitä päätettäessä on ensisijaisesti huomioitava lapsen etu. Lapsen etua punnitaan sekä yksittäisen lapsen, lapsiryhmän ja yleensä lasten kannalta tapaus- ja tilannekohtaisesti.
Uusi varhaiskasvatuksen palvelusetelilaki on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä. Hallitus esittää, että uuden lain tarkoituksena on varhaiskasvatuksen palvelusetelin avulla lisätä perheen valinnan mahdollisuuksia lasten varhaiskasvatuksen järjestämiseksi, parantaa varhaiskasvatuspalvelujen saatavuutta sekä edistää kunnan ja yksityisten palveluntuottajien yhteistyötä. Nämä ovat hyviä tarkoituksia!
Lapsen etu pitäisi asettaa ensisijalle myös palvelusetelilaissa. Riittävä rahoitus on ratkaisevaa, jotta jokaisen lapsen oikeus laadukkaaseen varhaiskasvatukseen toteutuu. Nyt näin ei valitettavasti ole.
Lakiesitys sallii kuntien kirjavat käytännöt jatkossakin – lasten yhdenvertaisuus ei parane
Hallituksen esityksen vaikutusarvioinneissa on käsitelty esityksen yhteiskunnallisia vaikutuksia. Esityksen lapsivaikutusten arviointiin kannattaa kiinnittää huomiota. Esityksessä nimittäin todetaan, että ”vaikutukset lasten asemaan vaihtelevat kuitenkin kuntakohtaisesti riippuen paikallisista ratkaisuista”. Tilanne on tämä jo nyt – kuntien käytännöt palvelusetelin arvon ja pelisääntöjen osalta ovat hyvin moninaiset.
Pahimmillaan palvelusetelin arvot ovat luisuneet kymmeniä prosentteja kunnan oman tuotannon kustannuksia alemmaksi, vaikka setelillä pitäisi pystyä tarjoamaan samaa palvelua. Tukea tarvitsevien lasten osalta tilanne on erityisen kirjava. Toisissa kunnissa tuen tarve huomioidaan palvelusetelin arvossa hyvin, toisaalla korvaus on riittämätön tai jopa olematon.
Tarvitsemme lain, joka vahvistaisi lasten yhdenvertaisuutta. Nyt esityksen perusteluissa todetaan, että esitykseen ei sisälly sellaista tekijää, joka vaarantaisi lasten yhdenvertaisuuden poiketen nykyisestä lainsäädännöstä. Ei kuulosta kovin kunnianhimoiselta – Sivistysalan viesti valmistelun aikana on ollut, että tarvitsemme aidon lakiuudistuksen, joka antaa hyvät edellytykset varhaiskasvatuslaissa määriteltyjen tavoitteiden saavuttamiseen.
Eduskunnan sivistysvaliokunta aloittaa tällä viikolla hallituksen esityksen käsittelyn. Olemme aiemmalla lausuntokierroksella esittäneet konkreettisia korjauksia esitykseen. Nykymuodossa hallituksen esitys uudeksi laiksi ei täytä tavoitteitaan, joten korjausliikkeitä todella tarvitaan.







