» Uutiset » Palkkatiedustelu: Ansiot nousivat reippaasti yksityisellä opetusalalla

Palkkatiedustelu: Ansiot nousivat reippaasti yksityisellä opetusalalla

Data chart graph financial analysis and statistics abstract modern 3D background.

Koulutuksen toimiala työllistää 193 000 henkilöä, joka vastaa 7,4 prosenttia työllisistä. Sivistysala ry:n edustamissa 265 yksityisessä oppilaitoksessa työskenteli vuonna 2024 yhteensä noin 13 000 henkilöä. Säännöllisen työajan keskiansiot nousivat yksityisen opetusalan opetushenkilöstöllä 6,7 prosenttia sekä hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöllä 6,3 prosenttia.

Vuoden 2024 palkkatiedusteluun vastasi kaikkiaan 225 oppilaitosta, joiden palveluksessa työskenteli opetusalalla yhteensä 10 000 kuukausipalkkaista henkilöä syyskuussa 2024. Edellisvuoteen nähden henkilöstön määrä laski noin 3 prosentilla. Henkilöstöstä 53 prosenttia kuului opetushenkilöstöön ja vastaavasti 47 prosenttia hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöön.  

– Tämä on ensimmäinen yksityisen opetusalan palkkatilastojulkaisu ilman ammattikorkeakouluja, joiden osalta julkaistiin oma palkkatilastojulkaisu. Luonnollisesti tämä on myös otettu huomioon vertailuvuoden 2023 luvuissa, kuten henkilöstömäärässä. Henkilöstön laskua selittänee pitkälti taloudellisen liikkumavaran kaventuminen mm. vapaassa sivistystyössä ja ammatillisessa koulutuksessa, avaa pääekonomisti Harri Hietala. 

Koulujen, lukioiden ja oppilaitosten henkilöstöstä 15 prosenttia oli määräaikaisessa ja vastaavasti 85 prosenttia vakinaisessa työsuhteessa syyskuussa 2024. Kokoaikaista työtä tekevien osuus oppilaitosten henkilöstöstä vastaavana ajankohtana oli 91 prosenttia. 

Syyskuusta 2023 syyskuuhun 2024 ajoittuneella tilastokaudella identtisten henkilöiden, eli aineistossa sekä vuonna 2022 että vuonna 2023 mukana olleiden henkilöiden, säännöllisen työajan keskiansiot nousivat yksityisen opetusalan opetushenkilöstöllä 6,7 prosenttia sekä hallinto- ja tukipalveluhenkilöstöllä 6,3 prosenttia.  

– Kun otetaan huomioon kaikki henkilöt, siis myös vuoden aikana palkatut uudet ja ne, joiden työsuhde on päättynyt, oli ansioiden nousu opetushenkilöstössä tätä hitaampaa normaaliin tapaan. Opetushenkilöstössä ansiot nousivat keskimäärin 5,8 prosentilla. Hallinto- ja tukipalveluhenkilöstössä ansiot nousivat sen sijaan 7,5 prosentilla. Tätä selittää uusien henkilöiden poistuneita korkeampi ansiotaso, Hietala huomauttaa. 

Ansiokehitystä tarkastellessa on hyvä huomioida identtisten ja ei-identtisten henkilöiden lisäksi sopimuskorotusten ajankohdat. 

– Moniin muihin aloihin verrattuna korkea ansiokehitys on tietyssä mielessä ”tilastoharhaa”, sillä sekä vuosien 2023 että 2024 sopimuskorotukset osuivat tilastointijaksoon. Vuoden 2023 sopimuskorotukset tulivat voimaan lokakuussa 2023 ja sisältyvät siten myös tähän tilastointijaksoon. Vastaavasti edellisellä tilastointijaksolla ei ollut sopimuskorotuksia lainkaan. Korkeista sopimuskorotuksista huolimatta muu ansiokehitys oli yli prosentin luokkaa. 

 

Lisää palkka- ja henkilöstötilastoja uusimmassa Yksityisen opetusalan palkkatilastojulkaisussa.

Luvut perustuvat Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n palkkatiedustelun aineistoon, joka kerätään vuosittain syyskuulta. Aineisto koskee kaikkia koko syyskuun yksityisen opetusalan oppilaitoksiin työsuhteessa olleita kuukausipalkkaisia toimihenkilöitä ja työntekijöitä, joille on maksettu palkkaa.  

Aineisto ei sisällä hallinto- ja tukipalveluhenkilöstön tuntipalkkaisia työntekijöitä, tuntiopettajia, joiden viikkotyöaika on alle 16 tuntia viikossa, palkansaajia, joiden työsuhde ei ole kestänyt koko kuukautta eikä perhe-, opinto-, vuorottelu- tai muulla sellaisella vapaalla, sairauslomalla tai lomautettuna olevia palkansaajia, joilla ei ole ollut lainkaan palkkatuloja syyskuun aikana. 

 

Lisätietoja: 

  • Harri Hietala, pääekonomisti, p. 0500 789 906
    etunimi.sukunimi@sivista.fi 

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Suomi tarvitsee kansainvälisiä osaajia kasvun vauhdittamiseen

Lue lisää...

Harri Hietala: Jos Suomi haluaa laadukkaita osaajia, koulutukseen tarvitaan lisäresursseja

Lue lisää...

Kasvun, koulutuksen ja tutkimuksen välisen yhteyden esillä pitäminen on nyt erityisen tärkeää

Lue lisää...

Valtion talousarvio vuodelle 2026​ 

Lue lisää...

Sivista budjettikuulemisessa: Suomessa koulutuksen rahoitus Pohjoismaiden hännillä

Lue lisää...

Sivista julkisen talouden suunnitelmasta: Koulutussäästöt eivät sovi yhteen kasvun tavoittelun ja osaamistason noston tavoitteiden kanssa

Lue lisää...

Puoliväliriihen analyysiä Sivistysalan näkökulmasta

Lue lisää...