Uutishuone
Mitä on vastuullinen työelämäpuhe?
Työhyvinvoinvoinnista ja johtajuudesta puhutaan mediassa usein kielteiseen sävyyn, selviää tuoreesta mediaselvityksestä. Työelämästä kokonaisuudessaan puhutaan kuitenkin enemmän positiivisesti tai neutraalisti. Selvitys on laadittu osana TYÖ2030-ohjelmaa.
Se, miten puhumme työelämästä, muovaa sen todellisuutta, todetaan työelämää koskevasta keskustelusta laaditussa mediaselvityksestä. Selvityksessä arvioitiin kymmeniä tuhansia artikkeleja vuosilta 2019 ja 2023. Suuri osa hyödynnetystä aineistosta osoittautui sävyltään positiiviseksi tai neutraaliksi, mutta negatiivisten aineistojen osuus oli myös runsas. Eniten kielteisiä artikkeleita tehtiin työhyvinvointiin liittyvistä aiheista, ja seuraavaksi johtamiseen ja työsuhteisiin liittyvissä aiheissa.
Haastattelimme Sivistan johtava työmarkkina-asiantuntija Tari Ahoa aiheen tiimoilta.
Mitä ajatuksia selvitys sinussa herättää?
Todellisuutta kuvaava ja monipuolinen keskustelu työelämästä on tärkeä osa työelämän kehittämistä. Jotta työelämäpuhe olisi vastuullista, on meidän muistettava nostaa esiin myös työelämän tärkeys ja myönteiset puolet kehityskohteiden lisäksi.
On erittäin hyvä asia, että kirjoituksia työelämästä on tutkittu ja voimme tämän tutkimuksen jälkeen jatkaa keskustelua vastuullisesta työelämäpuheesta. Aineiston perusteella erityisesti median merkitys korostuu ja sen vuoksi on tärkeää, että median avuksi tuotetaan erilaisia tutkimuksia ja selvityksiä.

Minkälaisia huomioita teit selvityksestä Sivistysala ry:n näkökulmasta?
Sivistysalan jäsenorganisaatiot kouluttavat suurimman osan suomalaisen yhteiskunnan tulevista osaajista. Tarttuisin erityisesti nuorten kohdalla siihen, miten jäsenemme voivat koulutuksen ja työssäoppimisen aikana tukea vastuullista työelämäpuhetta. Nuoret tarvitsevat monipuolista tietoa omasta alastaan, mutta myös valmennusta kohtaamaan työelämän moninaiset piirteet.
Selvityksen mukaan median työelämäpuhe on muuttunut moninaisempaan suuntaan. Mitä haluaisit itse korostaa, kun puhutaan työelämäpuheesta?
Haluaisin, että mediassakin käytäisiin enemmän keskustelua erilaisista uratarinoista. Näin voisimme valottaa työelämään siirtyville niitä erilaisia mahdollisuuksia, joita on tarjolla, ja luoda toivoa siitä, että kyllä se oma polku löytyy.
Erityisesti ammatillisen koulutuksen osaajien urapolkuja pitäisi tuoda vahvemmin esiin. Kun panostamme ammatillisessa koulutuksessa työelämälähtöiseen koulutuksen kehittämiseen mahdollistamme sujuvamman siirtymisen työelämään.
Työterveyslaitos: Työelämäpuheen media-analyysi
Pääkuva: iStock, coldsnowstorm






