» Uutiset » Osaamisen ja sivistyksen merkitys on tärkein eurooppalainen viestimme

Osaamisen ja sivistyksen merkitys on tärkein eurooppalainen viestimme

Eu-liput Brysselissä

Kilpailukykyinen ja vetovoimainen EU rakentuu vain korkealla osaamisella, vahvasti rahoitetulla TKI-toiminnalla ja laadukkaalla koulutuksella. Muuttuvassa maailmassa sivistykseen panostaminen on investointi tulevaisuuteen.

– Osaamisen ja sivistyksen rooli Euroopassa korostuu entisestään näinä epätavallisina aikoina, sanoo Sivistan politiikan ja vaikuttamisen johtaja Heikki Kuutti Uusitalo

– Euroopalla on halua panostaa puolustukseen ja siihen, että olemme omavaraisia ja riippumattomia. Olemme tottuneet ajatukseen, että Yhdysvalloista on hankittavissa osaamista ja teknologiaa, mutta tilanne on muuttunut oleellisesti. Tarve panostaa eurooppalaiseen koulutukseen, tutkimukseen ja innovaatioihin tulee selvästi esille näinä aikoina, hän jatkaa.

Uusitalo korostaa, että Suomella on erityisesti annettavaa kokonaisvaltaisen turvallisuusajattelun ja varautumisen esimerkkimaana.

– Suomessa ymmärretään hyvin sivistyksen ja henkisen kriisinkestävyyden merkitys. Se on meidän tärkein eurooppalainen viestimme. Muut pohjoismaalaiset hyväksyvät ja ymmärtävät tämän, mutta näin ei ole kaikkien Euroopan maiden kohdalla. On tärkeää, että viemme tätä viestiä painokkaasti eteenpäin, Uusitalo sanoo.

– Euroopan osaamisesta puhuttaessa haluaisin vielä mainita komission Union of Skills aloitteen, jonka ajatus on hyvä, mutta josta olemme hieman huolissamme. Toistaiseksi komissio on kuvannut aloitetta yrityslähtöiseksi prosessiksi. Osaamisvajeesta halutaan kuulla yritysjohtajia, ja se on hyvä, mutta oppilaitosten ja korkeakoulujen tulee olla keskustelussa vahvasti mukana, jatkaa Uusitalo

Sivista vahvasti mukana alan eurooppalaisessa järjestötyössä

The European Federation of Education Employers (EFEE ) on eurooppalainen työnantajajärjestö, jonka toiminnassa Sivista on vahvasti mukana. Heikki Kuutti Uusitalo on EFEEn hallituksen jäsen.

– Edistämme niin eurooppalaista yhteistyötä kuin EU-vaikuttamista EFEE:n toiminnan kautta. Kyseessä voi olla joko Euroopan tason dialogi, jossa opetusalan palkansaajat ja työnantajat keskustelevat säännöllisesti ajankohtaisista asioista ja toisinaan tuottavat alaa koskevia yhteisiä suosituksia. Tällä hetkellä keskustelussa on muun muassa etätyö opetusalalla, kertoo Uusitalo.

– Toinen tapa toimia EFEE:ssä ovat erilaiset komission rahoittamat kehittämishankkeet. Olemme mukana EFEE:n HigherED4industry -hankkeessa. Sen tarkoitus on kehittää malleja yritysten ja korkeakoulujen yhteistyöhön, erityisesti hybridityöuriin, joissa ollaan vaihtuvasti töissä yrityksissä ja korkeakouluissa. Järjestimme maaliskuussa konferenssin ja vierailimme hankkeen yhteistyöverkoston kanssa Aalto-yliopistossa, missä on luotu erinomaiset rakenteet yritysyhteistyöhön, Uusitalo lopettaa.

Jaa

Seuraa

Lue lisää aiheesta

Sivistan EU-vaikuttaminen vahvistuu

Lue lisää...

Sivistys kansainvälisessä maailmassa – kaikille mahdollisuus osaamiseen, luovuuteen ja kasvuun

Lue lisää...
Käsi koskettaa aurinkopanelia

Euroopan komissio ehdottaa tutkimus- ja innovaatiotoimintaan sekä kulttuuriin tuplasti euroja

Lue lisää...

Johtopäätös OKM:n sivistyskatsauksesta: Vaikka lasten määrä vähenee, rahan ei tarvitse vähentyä

Lue lisää...

EK:n Lotta Nymann-Lindegren: Innovaatiolähtöinen kasvu on avainasemaassa EU:ssa

Lue lisää...

EU:n budjettikehys 2027 eteenpäin (MFF)​ 

Lue lisää...